Preduzećima reprogramirano 195,9 miliona KM

Bez autora
Mar 27 2011

Od ukupno 199,7 miliona maraka reprogramiranih kreditnih obaveza u Republici Srpskoj u 2010. godini, 195,9 miliona odnosi se na reprogram obaveza preduzeća. Banke u Republici Srpskoj u 2010. godini odobrile su 561 zahtjev za reprogram kreditnih obaveza u ukupnom iznosu od 199,7 miliona KM, a od ukupnog broja odobrenih zahtjeva 174 odnose se na pravna lica. Na osnovu odobrenih zahtjeva fizičkim licima, reprogramiran je iznos od 3,8 miliona KM za ukupno 387 zahtjeva kredita fizičkih lica. Iz ovog vidimo da se mogućnost reprogramiranja obaveza koristi u značajnoj mjeri kada su u pitanju pravna lica, a veći obim reprograma kredita fizičkim licima može se očekivati u budućem periodu.

Preduzećima reprogramirano 195,9 miliona KMOd ukupno 199,7 miliona maraka reprogramiranih kreditnih obaveza u Republici Srpskoj u 2010. godini, 195,9 miliona odnosi se na reprogram obaveza preduzeća, pokazuju podaci Agencije za bankarstvo RS.

Direktor Agencije Slavica Injac rekla je da su banke u Republici Srpskoj u 2010. godini odobrile 561 zahtjev za reprogram kreditnih obaveza u ukupnom iznosu od 199,7 miliona KM, a da se od ukupnog broja odobrenih zahtjeva 174 odnose na pravna lica.

- Na osnovu odobrenih zahtjeva fizičkim licima, reprogramiran je iznos od 3,8 miliona KM za ukupno 387 zahtjeva kredita fizičkih lica. Iz ovog vidimo da se mogućnost reprogramiranja obaveza koristi u značajnoj mjeri kada su u pitanju pravna lica, a veći obim reprograma kredita fizičkim licima može se očekivati u budućem periodu - naglasila je Injac.

Dodala je da je Agencija odlukom o reprogramu blagovremeno reagovala, s obzirom na to da se o reprogramu u nekim zemljama tek sada govori.

- Ipak, treba da se zna da reprogram sam po sebi nije samo pozitivna stvar, jer se kamate plaćaju duže - naglasila je Injac.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da je omogućavanje reprograma i svih drugih vrsta olakšica dobrodošlo privredi, ali da ovi podaci mogu da budu i pokazatelj lošeg stanja u privredi. Milić je istakao da u RS veoma veliki procenat preduzeća posluje na rubu egzistencije.

- Ovolika vrijednost reprogramiranih obaveza ukazuje i na problem likvidnosti koji imamo. Naša privreda posluje u nekonkurentnim uslovima, preopterećena je i naši privrednici se dodatno zadužuju, očekujući da se poslovni ambijent popravi - istakao je Milić.

Naglasio je da su ovo samo dugovanja prema bankarskom sektoru, ali da međusobna dugovanja preduzeća prevazilaze ovaj iznos.

- Sve to govori u prilog činjenici da je naša privreda u finansijski veoma teškoj situaciji i da je neophodno da se u što kraćem periodu to pitanje pokuša riješiti - naglasio je Milić.

Privremeni reprogram

Slavica Injac je rekla da je Agencija s ciljem ublažavanja negativnih efekata globalne finansijske i ekonomske krize, a vodeći računa o očuvanju stabilnosti bankarskog sektora, krajem 2009. godine donijela Odluku o privremenom reprogramu kreditnih obaveza fizičkih i pravnih lica koja je snazi i u 2011. godini.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik